Standardní knihovna každého programovacího jazyka je obvykle velmi rozsáhlá. A co teprve ty nestandardní! Nikdo nezná zpaměti všechny funkce a datové typy, které takové knihovny obsahují. Aby se v nich člověk vyznal, potřebuje k nim nějaký manuál a vhodné nástroje pro jeho zobrazení a hlavně vyhledávání. Budiž to tedy první nástroje, které si ukážeme.
Při hledání zdrojů s dokumentací je potřeba si dát pozor na několik věcí. Předně jsou některé formáty dokumentace platformově závislé, takže jsou použitelné jen někde. Dále, samozřejmě máme internet, kde to všechno je, ale má to nevýhodu. Musíte být pořád online. No a nakonec největší úskalí – zvláště na internetu je potřeba si dávat pozor na chybné nebo zastaralé informace. Programovací jazyky i nástroje pro programátory se neustále vyvíjejí a není problém najít dokonale přesné informace, které ale naposledy platily v minulém století.
Pro někoho tu je ještě jedna obtíž. Drtivá většina dokumentace, kterou k programování budete potřebovat je v angličtině. Existují pokusy o překlad například manuálových stránek do češtiny, ale obvykle mají problémy s aktuálností. Naštěstí dnes programátorské manuály jen málokdo píše středověkou angličtinou v jambickém hexametru, takže se v ní zorientují i jedinci s menším nadáním pro (lidské) jazyky.
V následujících podkapitolách se podíváme blíže na jednotlivé druhy dokumentací, na které můžeme narazit, na to, jak si vybrat relevantní zdroje informací a jak pracovat se programy pro práci s nápovědou v různých operačních systémech.