Debuggery existují buďto jako samostatné programy nebo jsou integrovány přímo v IDE. Samostatné debuggery mají menší paměťové nároky než IDE. Hodí se proto pro ladění paměťově náročných programů nebo pro použití na počítačích s menším množstvím paměti. Lze je úspěšně používat i na velice slabých strojích (starší počítače, ale i minipočítače jako je Raspberry PI), kde kolekce jednoduchých nástrojů mnohdy zajistí stejnou nebo i lepší funkčnost než obrovské IDE.
Pokud s programováním začínáte, je Code::Blocks zřejmě jedním z prvních IDE, po kterém sáhnete. Je poměrně nenáročné, přesto obsahuje všechny důležité vývojářské nástroje. Mezi nimi i debugger. Vnitřně používá GDB, ale ve Windows může používat i MS CDB (debugger, který je součástí MS Visual Studia).
V debuggeru je zřejmě nejdůležitější okno Watches, které umí zobrazovat lokální proměnné, argumenty funkcí, ale také libovolné (smysluplné) výrazy. Ty mohou obsahovat jakékoli operátory a dokonce i volání funkcí. U těch si ale dávejte pozor na neodladěné nebo časově náročné funkce. U programů v jazyce C++ umí zobrazovat obsah tříd i šablonových tříd ze standardní šablonové knihovny. Pohledy na složitější datové struktury jsou konfigurovatelné, takže s trochou úsilí lze přehledně zobrazovat i často používané datové struktury z různých dalších knihoven.
Více se o praktickém použití zabudovaného debuggeru dozvíte v kapitole Stručný průvodce Code::Blocks – Ladění.
Program KDbg je typický zástupce samostatně běžících debuggerů s GUI. Je to grafická nástavba nad GDB běžící v Linuxu. Je primárně určen pro prostředí KDE, ale je schopen běžet i v jiných okenních manažerech (přiinstalujete-li k němu potřebné knihovny). Umí vše, co umí GDB. Nic víc a nic míň. Výsledky ale prezentuje pomocí GUI, takže pokud neprogramujete v čistě textovém terminálu, je toto zobrazení užitečnější než čistý výstup z GDB.
Jeho primární úlohou je ladění programů, takže od něj nečekejte zabudovaný editor ani jiné činnosti typické pro IDE. Umí zobrazovat proměnné i výrazy, stav zásobníku a vyberete-li některou z funkcí na zásobníku, ukáže stav lokálních proměnných uložených na této úrovni zásobníku. Proměnné je možno měnit za běhu programu. Umí sledovat registry i celou paměť od vybrané adresy po bajtech. Umí jak obyčejné, tak podmíněné zarážky. Umožňuje také ladění vícevláknových aplikací. Vstup a výstup programu je konfigurovatelný, takže můžete použít buď zabudované okno pro jednoduchý výstup, nebo použít plnohodnotný terminál dle vašeho výběru. Kromě těchto schopností zvládá i ladění programů běžících na vzdáleném počítači.
Program KDbg nainstalujete z repositáře balíčků vaší Linuxové distribuce. Program lze stáhnout také z domovské stránky projektu, na které kromě toho najdete i manuál a tipy k jeho používání.
Unixový program DDD (Data Display Debugger) je velmi starý program s výjimečnými schopnostmi. Je vyvíjen už od roku 1995 a neznám debugger, který by dokázal být užitečnější a uměl toho více. Jde o grafickou nástavbu nad GDB, ale i nad jinými debuggery (DBX, HP Wildebeest Debugger, XDB, ...), navíc umí ladit i programy napsané v Javě, Perlu, Bashi, Pythonu a dokonce i soubory Makefile pro make. Oproti běžným debuggerům vyniká schopností graficky zobrazovat složité datové struktury jako graf, což je ohromně názorné a silně návykové (viz např. obrázek 14).
Kromě svých úžasných schopností má tento debugger jednu velkou nevýhodu. Dá se s ní žít, ale je to stále větší problém. Jeho GUI je napsáno pomocí grafické knihovny Motif, což byla v době svého vzniku poměrně moderní knihovna pro tvorbu GUI, což už ale v dnešní době neplatí. Obávám se, že mnoho začínajících programátorů DDD zavrhne právě kvůli vzhledu a určitým specifikům při používání. Hned musím dodat, že neprávem, protože to, co umí při ladění, jinde nenajdete.
Program DDD instalujte pomocí repositáře instalačních balíčků vaší distribuce Linuxu. Lze jej stáhnout i z jeho domácí stránky, kde se rovněž nachází obsáhlá dokumentace s množstvím názorných obrázků a ukázek.
Pokud DDD používáte v běžné distribuci jako Ubuntu, Kubuntu, Fedora a podobných, s prostředím KDE nebo GNOME, může vás zarazit či odradit několik zvláštností.